Logo 2017 Innovation

 

English | עברית | العربية

לתרומה

אודות
אודותנו
שמעון פרס
ועד מנהל ונשיא של כבוד
צוות
שקיפות ארגונית
קהילה בינלאומית

שמעון פרס

שמעון פרס ז"ל, מהאבות המייסדים של מדינת ישראל, מי שהעניק לישראל את יכולות ההרתעה וההגנה הביטחונית שלה בשנות הקמתה, שעמד בראש חימוש ובניית צה"ל, הקים את הכור בדימונה, הקריה למחקר גרעיני בשורק ואת התעשיות הביטחוניות, פעל ללא לאות במשך עשרות שנים לקידום יחסי השלום בתוך מדינת ישראל ובין ישראל ושכנותיה והנהיג את הפיכת ישראל למעצמת טכנולוגיה וחדשנות עולמית. בן 93, מדינאי, נשיאה התשיעי של מדינת ישראל וראש ממשלתה, חתן פרס נובל לשלום, איש מעש וחזון.

  
פרס הקדיש לשירות מדינת ישראל את מרבית שנות חייו. במשך למעלה משישים שנים כיהן בתפקידי מפתח רמי דרג ובראשם נשיא המדינה, ראש ממשלה, שר הביטחון, שר החוץ, שר האוצר, שר הפנים, שר הקליטה, שר התחבורה והתקשורת, שר ההסברה, השר לשיתוף פעולה אזורי ולפיתוח הנגב והגליל ויו"ר האופוזיציה.
 
בגיל 24 בלבד גויס על ידי בן גוריון למטה ההגנה לטובת משימת שבירת האמברגו וחימוש הצבא שבדרך ובגיל 29 מונה למנכ"ל משרד הביטחון - תפקיד במהלכו הקים תחת מעטה סודיות מוחלט את הכור בדימונה והקריה למחקר גרעיני בשורק- המהווים את מפעלי הביטחון וההרתעה המרכזים של מדינת ישראל עד היום. בתקופה זו, יחד עם בן גוריון ודיין, היה פרס מיוזמי מבצע סיני (מבצע קדש) וכריתת ההסכם הצבאי עם צרפת ואנגליה וייסד את היחסים הביטחוניים עם גרמניה, במסגרתם הובאו כמויות גדולות של נשק לחימושו של צה"ל. פרס הפך לאבי היחסים האסטרטגיים של ישראל עם צרפת, הביא לפריצת אמברגו הנשק הצבאי ובכך אפשר לצה"ל ולמערכת הביטחון כולה לרכוש אמצעי לחימה מתקדמים, ידע וטכנולוגיות חיוניות. במקביל פעל וקידם את הקמת התעשייה האווירית והביטחונית של מדינת ישראל.  
 
כשר הביטחון, בשנת 1976, תכנן והוציא לפועל את מבצע שחרור החטופים הישראלים באנטבה שהינו אחד המבצעים הצבאיים לשחרור בני ערובה האמיצים והמוצלחים ביותר במאה העשרים ובתולדות המדינה. במהלך הימים שחלפו מרגע החטיפה, פעל שר הביטחון פרס במרץ להוצאת המבצע התקדימי לפועל ולשחרורם של החטופים, תוך כדי הפגנת מנהיגות נחושה המדגישה כי בשום אופן אין להיכנע לטרור.
 
לצד תרומתו לחיזוקה ובניית עוצמתה הביטחונית של המדינה, פעל פרס במשך עשרות שנים לקידום השלום בתוך ישראל ובין ישראל לשכנותיה. כשר הביטחון בשנת 1974, ניהל פרס את המשא ומתן על הסכם הביניים עם מצרים ואת הפגישות הסודיות עם המלך חוסיין שהיוו את הבסיס לחתימת הסכם השלום ההיסטורי של מדינת ישראל עם ירדן תחת ממשלת יצחק רבין. כשר חוץ בשנת 1994 הניח את אבן היסוד להסכמי השלום העתידיים בין ישראל לפלסטינאים, ובשנת 1996 הקים את מרכז פרס לשלום המקדם יחסי שלום ודו קיום בין יהודים וערבים, ישראלים ופלסטינאים. ביולי 2016 הניח פרס את אבן הפינה להקמת מרכז החדשנות הלאומי של מדינת ישראל במרכז פרס ביפו יחד עם ראש הממשלה ונשיא המדינה.
 
כראש הממשלה (1984-1986) הוציא פרס את המשק הישראלי מהמשבר הכלכלי החמור ביותר שידעה מדינת ישראל בתולדותיה ומאינפלציה של למעלה מ-400% בשנה כשהנהיג את "תכנית הייצוב הכלכלית" והציל את המשק מקריסה. פרס, שהאמין כי זכותם של כלל יהודי העולם לחיות בישראל, סייע כראש ממשלה לפתיחת שערי ברית המועצות לעליית יהודי רוסיה לישראל ולקידום "מבצע משה" שבמסגרתו הועלו 8,000 יהודי אתיופיה לארץ, ודחף לשחרורם של אסירי ציון.
 

שמעון פרס הוא מבוני תעשיית ההיי-טק הישראלית והעומד בראש הפיכת ישראל למעצמת הטכנולוגיה והחדשנות העולמית שהיא היום- Start-up Nation. כראש ממשלה, הוביל פרס מהלך חדשני להכרה בתוכנות מחשב כענף ייצוא, החלטה שיחד עם הקמת התעשיות הביטחוניות, הובילה להנחת התשתית לפיתוח תעשיית ההיי-טק הישראלית. במשך כל שנות פעילותו הציבורית קידם פרס את ישראל בעולם כמעצמה מדעית וטכנולוגית בעודו מגייס משאבים ומקים קרנות מחקר באוניברסיטאות הישראליות שתרמו לפיתוח המדע הישראלי פורץ הדרך בתחומים שונים ובראשם חקר המוח, רובוטיקה וננו-טכנולוגיה.

 

בשנת 2007 נבחר על ידי הכנסת לנשיאה התשיעי של מדינת ישראל והיה לנשיא הראשון שכיהן גם כראש ממשלה. במהלך כהונתו זכה פרס לאהדה והערכה חסרת תקדים בקרב אזרחים משכבות שונות של האוכלוסייה בעודו חורט על דגלו את חיזוק החברה הישראלית, קידום מעמדה של ישראל בעולם והקמת מוסדות לעידוד יזמים ומדענים ישראלים פורצי דרך. כל זאת, בדמות: הענקת עיטור נשיא המדינה לישראלים פורצי דרך בתחומם ולמנהיגים בעולם שפעלו לטובתה של מדינת ישראל, הקמת תכנית החינוך "מדעני וממציאי העתיד" לפיתוח עתודת המחקר והטכנולוגיה והענקת מלגות הצטיינות לחוקרים ומדענים מובילים.
 

ברחבי העולם נודע פרס כמנהיג וכאיש חזון בעל שיעור קומה המייצג את פניה היפות של מדינת ישראל. על פעולותיו לקידום מדינת ישראל בעולם לאורך השנים ועל הנחת אבן היסוד להסכמי השלום העתידיים בין ישראל לפלסטינאים, זכה פרס להערכה עולמית שבאה לידי ביטוי בקבלת פרס נובל לשלום ובקבלת עיטורים ואותות רמי דרג ממנהיגים בכירים וראשי דתות ברחבי העולם, בראשם האפיפיור אשר העניק לו מדליית שלום ואזרחות כבוד, המלכה אליזבת שהעניקה לפרס תואר אביר ונשיא ארצות הברית ברק אובמה שענד על צווארו את מדליית החירות הנשיאותית האמריקאית וכך הפך את פרס למדינאי הישראלי הראשון והיחיד שזכה במדליה זו.

 

פרס, איש הגות, דעת ורוח חיבר שירים מאמרים וספרים רבים. הוא נולד כשמעון פרסקי ב-כ' באב תרע"ד (2 באוגוסט, 1923) בעיירה וִישְׁנֶבָה בבלארוס (אז פולין). עלה ארצה ב- 1934, למד בבתי-הספר "בלפור" ו"גאולה" בתל-אביב ולאחר מכן התחנך בכפר הנוער בבן-שמן. בשנת 1941 יצא להכשרה בקיבוץ גבע עם גרעין מבן-שמן, ועמו הצטרף לקבוצת אלומות בפורייה שבגליל התחתון, בתחילת דרכו בגרעין עבד כרועה צאן ורפתן. נישא לסוניה (לבית גלמן) בשנת 1945, ולהם 3 ילדים: פרופ' צביה ולדן - בלשנית ומרצה, ד"ר יהונתן פרס - וטרינר, ונחמיה (חמי) פרס - איש עסקים וממקימי קרנות הון הסיכון והטכנולוגיה בישראל, 8 נכדים ו- 3 נינים. אשתו, הגב' סוניה פרס ז"ל, הלכה לעולמה בשנת 2011.

 

פרס ידוע כאיש ספר ומקיים קשרים הדוקים עם סופרים ואנשי רוח בארץ ובעולם. פרס חיבר מספר ספרים:

 

 • השלב הבא (הוצאת עם הספר, 1965)
 • קלע דוד (הוצאת ויידנפלד וניקולסון, 1970)
 • כעת מחר (בהשתתפות חגי אשד, הוצאת כתר, 1978)
 • לך עם האנשים (הוצאת עידנים, 1979)
 • יומן אנטבה (הוצאת עידנים, 1991)
 • המזרח התיכון החדש, בשיתוף עם אריה נאור (הוצאת סטימצקי, 1993) שתורגם למעלה משלושים שפות.
 • יומן קריאה, מכתבים לסופרים (הוצאת ידיעות אחרונות, 1994)
 • Battling For Peace עם דיויד לנדאו (ארצות הברית, 1995)
 • בראשית חדשה (הוצאת זמורה ביתן, 1998)
 • עם הרצל לארץ חדשה (הוצאת זמורה ביתן, 1999)
 • עת למלחמה ועת לשלום, עם) Robert Laffont צרפת, 2004)
 • המלחמה הייתה ארוכה והשלום היה קשה, יחד עם בוטרוס בוטרוס גאלי, מזכ"ל האו"ם לשעבר ו-Andre Versaille

 

Instagram

 

עמוד הבית
עשייה למען השלום
רפואה בשירות השלום
חינוך לשלום

עסקים וסביבה

 

 

קחו חלק
פרסומים וחדשות

בית פרס לשלום

 

 

ערכו אירוע בבית פרס

יצירת קשר 

לתרומה

 

 

צלמים:

אפרת סער
ניר קידר
אמית גרון

גווידו פרבל
רוני גרוס
מיכל שפר
אוהד צויגנברג

רפי דלויה

אלעד מלכה

לע"מ-GPO

 

מרכז פרס לשלום
רחוב קדם 132

תל אביב-יפו
68066

info@peres-center.org
972-3-568-0680+
www.peres-center.org

 

faceicosma twiitsm youtubesm