דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

אות אבירוֹת מרכז פרס לשלום ולחדשנות 2024

בסימן ה-7 באוקטובר

אות אבירוֹת מרכז פרס לשלום ולחדשנות יוענק זו השנה הרביעית לנשים משפיעות ופורצות דרך במגוון תחומים בחברה הישראלית.
הטקס שיתקיים ב-28 בפברואר 2024, יוקדש כולו לגבורה, ליוזמה, לנחישות, ולמנהיגות הנשית אליה נחשפנו מאז ה-7 באוקטובר 2023 – בחזית, בעורף, ובכל חלקיה המגוונים של החברה הישראלית.
בשנה זו נעניק גם אות ייחודי לנשים הגיבורות מכולן אשר נלקחו מאיתנו באותו יום נורא אל השבי ברצועת עזה – אלו שחזרו הביתה ואלו שעדיין שם 💛

 

ד"ר אפרת ברון הרלב
ד"ר אפרת ברון-הרלב היא מנהלת מרכז שניידר לרפואת ילדים בו נקלטו האמהות והילדים החטופים ששוחררו משבי החמאס. בשלב מוקדם של המלחמה פעלה אפרת לגייס את משרד הבריאות להקמה מבעוד מועד של מתחם ייעודי לקליטתם, והובילה את הצוותים הרפואיים והפסיכולוגיים בבית החולים לפתח שיטות ומודלים שלא היו קיימות בספרות המקצועית. המשפחות שנקלטו בשניידר נעטפו בחום, רגישות ומקצועיות בזכות הובלתה של אפרת.


אסנת פרי
יו"ר ותושבת קיבוץ ניר עוז, שהצליחה להינצל בעוד בעלה נחטף לעזה הובילה בניית תכנית שיקום ותקומה לקיבוץ ניר עוז ומנהלת את יישומה עם מעבר הקיבוץ לשכונת כרמי גת בקרית גת, תוך המשך הפעילות החקלאית והעסקית של הקיבוץ עם דאגה לשמירה על הקהילה. רוחה וכוחותיה חזקים להוביל קהילה שלמה בתוך המלחמה ולהשיב את החטופים בשלום לביתם.


הטנקיסטיות
הגר, הילה, טל שרה, מיכל, קרני, אופיר ותמר: הנשים הראשונות בישראל, וכנראה בעולם כולו, לוחמות בחטיבת השיריון שלחמו בקרב הרואי בשבת הקשה, במהלכו הרגו עשרות מחבלים שאיימו על הקיבוצים הסמוכים, תוך הפגנת תושיה ואומץ, כשהן מסכנות את חייהן ומקבלות החלטות קשות, אך המטרה המרכזית, להציל את התושבים הייתה היחידה שעמדה לנגד עיניהן.


עו"ד חנאן אלסאנע ושיר נוסצקי
לראשונה בישראל, נפתח חמ"ל יהודי-ערבי ברהט שיסייע למשפחות יהודיות וערביות מהדרום שנפגעו. החמ״ל הוקם על ידי הארגונים ״האם ראית את האופק לאחרונה?״, ״איתך מעכי - משפטניות למען צדק חברתי״, ״אלנשמיאת - מנהיגות נשים בכפרים הלא מוכרים״, ״כוכבי המדבר - לקידום מנהיגות בדואית צעירה״ ומתנ״ס רהט.


ענבל שבח שרביט
בשגרה, ענבל היא למעשה אשת תקשורת ומפיקה בתוכנית הבידור ״ערב טוב עם גיא פינס". מיד עם פרוץ הלחימה הקשה, היא הקימה חמ"ל סיוע משמעותי, 'החמ״ל של ענבל', שדאג ודואג עד היום לאוכל וציוד לחיילים ולתושבים המפונים. ענבל גייסה תוך ימים ספורים עשרות מתנדבים ואנשי מפתח בעולם הבידור שסייעו למאמץ הלאומי.


ד"ר יפה נחומי
הקימה את "אחים לעורף"- חמל חרדי מרכזי, שמסייע לעורף הישראלי, הן בתרומות אוכל וציוש והן בהפעלת מערך המסייע למשפחות בלוויות ובשבעה. בנוסף הקימה נחומי צוות שעוסק בקניה ושינוע של ציוד בשווי מליוני דולרים שהגיעו מתורמים מחו"ל וכולל אפודים, קסדות ועוד.


אלה קינן
אחת ממשפעניות ההסברה המשמעותית ביותר מאז תחילת המלחמה , אלה טרוולס הפכה מבלוגרית טיולים למובילת ההסברה הישראלית. הגתה את הקמפיין שהגיע עד לג'ו ביידן, "חמאס הוא דאעש", ונלחמה בהסברה מול ה-BBC וגרטה טונברג.


שרית ויזנגרין
בשגרה, שרית היא מנהלת כספים. החל מפרוץ הלחימה לקחה על עצמה לנהל את מרכז החוסן שהוקם על ידי שיתופים וציונות 2000 באילת. בתפקידה מובילה שרית בשיתוף פעולה מדהים עם ההנהגות של הרשויות, מנהלי חינוך, מנהלי בתי ספר, הורים וכמובן ילדים ובני נוער תכנון וביצוע של מאות פעילויות מגוונות מבוקר ועד לילה בהם השתתפו עד כה למעלה מ 18000 ילדים בארבעת החודשים האחרונים, בהתנדבות מלאה ובשעות על גבי שעות.

ד"ר הגר מזרחי
ד"ר הגר מזרחי ראש חטיבת רפואה ויו"ר הועדה הרפואית להערכת מצבם של החטופים. לכל חוות דעת שלה יש השלכה גדולה על מה שיקרה בעתיד. ד"ר מזרחי לא חשבה שתעמוד אי פעם בסיטואציה מורכבת כזו, וזהו ללא ספק אירוע זר עבורה ובכלל לעולם ששינה את כל הכללים שמכירה, תוך התמודדות אישית לא פשוטה.


אחיות לנשק
ארגון "אחים לנשק", שלפני המלחמה היה ארגון מחאה, שינה את פניו ב-7 באוקטובר והפך לארגון סיוע אזרחי מוביל. את מקום הגברים שגויסו תפסו נשים שבשגרה עוסקות בשלל מקצועות, ובמלחמה התגלו כבולדוזריות שמסוגלות להזיז הרים. אין כמעט תחום שלא עובר תחת ידיהן: טיפול בפצועים, איתור נעדרים, אוכל לחיילים, ציוד למפונים, עזרה במשקים הנטושים.

 

נועה תשבי

נעה תשבי, מנחה ושחקנית, עומדת בחזית ההסברה הישראלית כבר למעלה מ-20 שנה. מאז ה-7 באוקטובר תשבי פועלת במגוון זירות למען שחרור החטופים ומלחמה באנטישמיות – בסרטוני הסברה, בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה האמריקאית ובקשרים עם הבית הלבן והממשל האמריקאי.


לילך לוגן

לילך לוגן גדלה בקהילת העבריים בדימונה, לצד היותה אשת קבע בחיל האוויר, לוגן התגייסה למען ההסברה הישראלית בסרטוני רשת ויראליים ביותר שנלחמים בהסתה ובדיסאינפורמציה נגד ישראל. נושא ההסברה בדם ליבה של לילך מכיוון שבשנת 2016 היא איבדה את סבתה בפיגוע טרור, ומאז החליטה להתגייס להסברה הישראלית.


לורינה ח'טיב קיזל

משפיענית, יזמית ופעילה חברתית דרוזית, אשר מאז ה-7 באוקטובר היא התגייסה ונרתמה לפעילות ההסברתית בעולם הערבי בפרט ובעולם בכלל בכל השפות, ערבית אנגלית ועברית. היא ביקרה בבסיסים, ביישובי העוטף, הכינה חבילות מזון לחיילים והובילה יחד עם שתי שותפות את מיזם "ערבית בסלון" אחרי 7 באוקטובר למען תושבי העוטף ולמען הנגשת השפה הערבית בקרב החברה היהודית בחינם ובהתנדבות מלאה. השיקה החודש עם ארגון "אסיף" סיורים קולינרים לנשות המילאומיניקים הדרוזיות.

בתיה עופר

בתיה עופר, פילנתרופית פילנתרופית ויושבת ראש נאמנות האקדמיה המלכותית לאמנויות בבריטניה חלוצת המלחמה באנטישמיות באוניברסיטאות מאז ה – 7 באוקטובר, אחריה הלכו מאות תורמים, שביטלו תרומות של מאות מיליוני דולרים למוסדות אקדמיים בארה"ב, במחאה על האנטישמיות באוניברסיטאות.
בנוסף, בתיה ומשפחתה תרמו מיליוני שקלים לשורה של ארגונים המסייעים לחיילי צה"ל בלחימה, למשפחות הנרצחים, למפונים ולציבור בישראל שהושפע בעקבות מלחמת חרבות ברזל

ד"ר כוכב אלקיים-לוי

ד״ר כוכב אלקיים לוי מתמחה במשפט בינלאומי, מגדר והגנה על זכויות אדם. ראש הנציבות האזרחית לפשעי מגדר שביצעו מחבלי החמאס נגד נשים, גברים וילדים ב-7 באוקטובר, והמאבק בפשעים שבוצעו נמצא בראש מעייניה.


רפ"ק שפרה בוכריס
בשבת השחורה יצאה שפרה עם שלושה לוחמים מהצוות שלה, ברכבים פרטיים, למשימת הצלה מבלי שנקראו. במשך 12 שעות הם נסעו הלוך ושוב ממסיבת התופת ברעים לנקודת הפינוי. הצילו את אלו שהעמידו פני מתים ופינו פצועים מדממים, כשהם נמצאים בזמן הזה תוך סיכון עצום לחייהם, כאשר מה שעמד לנגד עיניהם היא משימה אחת- להחזיר כמה שיותר ילדים למשפחותיהם ולביתם.


רפ"ק שושנה מאלי
שושנה היא שוטרת מוכרת וותיקה בתחנת שדרות. באותו בוקר היא הגיעה לתגבר כשנשמעו האזעקות. פתאום התקבלה ידיעה, ״מחבלים חדרו לעיר״, שושנה מביטה לאופק ורואה מחבלים מתקרבים אל תחנת המשטרה לא מהססת ומתחילה לירות לעברם, רימון שנזרק עליה, הוחזק בידה ונזרק לעבר המחבלים. במהלך הלחימה שושנה נורתה בידה, אך לא הפסיקה להילחם, עד לרגע שנגמרה לה התחמושת, הדקות עוברות והמחבלים מצליחים למצוא את שושנה ושוטרים נוספים שמעמידים פנים שהם מתים. היא וחבריה פונו תחת אש ונלחמו עד לרגע הפינוי במטרה להציל כמה שיותר.


פרופסור קרין נהון
הקימה והובילה את מערך הנעדרים והחטופים בחמ"ל האזרחי. בשגרה, קרין היא ראש מסלול דאטה, ממשל ודמוקרטיה באוניברסיטת רייכמן ובשנה האחרונה גם פעילה במאבק ובמחאה. ב-7 באוקטובר הצטרפה ברגעיה הראשונים של המלחמה לחמ"ל מיוחד שהוקם עוד לפני שמימדי האסון התבררו. ככל שעברו השעות הבינה שישנו צורך מיידי לסיוע מקיף, ובהחלטה של רגע קראה לכלל שותפיה, כך שבצהריים היו בחמ"ל שותפים למעלה מעשרות אלפי אנשים. קרין הייתה אחראית על הטיפול בנעדרים תוך מיפוי הסיפורים והפרטים, מה שגרם לה להתחבר לכל סיפור וסיפור. החמ"ל פעלה למעלה מחודש, ועם סיום הפעילות הועברו כל האלגוריתמים והנתונים למערכות המדינה.

 

 

אבירת עד:
אות אבירת מפעל חיים לנשים שפעילותן האישית ועשייתן הציבורית הן דוגמא ומופת למנהיגות נשית פורצת דרך לאורך שנים רבות. זוהי הזדמנות נדירה שלנו להוקיר תודה על שסללו לנו את הדרך, האירו דרכים חשוכות ובזכותן המצאיות של היום טובה ופתוחה יותר.


ירדנה ארזי - אבירת עד
ירדנה ארזי ללא ספק מובילת הפסקול הישראלי לדורותיו. כבר בימים הראשונים ללחימה, החלה ירדנה לסייע למאמץ הלאומי, תוך ביקור לוחמים פצועים, מפונים, וסיוע למשפחות החטופים, גם כאשר השיר שלה 'הביתה', שנכתב על ידי אהוד מנור על מלחמת לבנון, הפך להמנון המאבק של המשפחות. לאורך כל התקופה, ועל אף הביקורת שספגה, ארזי הביעה את דעותיה ונאבקה למען המשפחות והסיוע לאזרחים שנפגעו.

אילנה דיין - אבירת עד
כמעט 40 שנה העיתונאית אילנה דיין מלווה את המציאות הישראלית בעיתונות מרתקת ואמיצה ללא משוא פנים. למעלה מ 30 שנה היא מגישה את התכנית "עובדה", ומאז שבעה באוקטובר צוות התכנית מביא למסך את פניה של ישראל ושל הישראלים במלחמה הזאת: סיפוריהם המטלטלים של הגיבורים, החטופים, תושבי העוטף והלוחמים, לצד כתבות תחקיר על המחדלים שהובילו לאסון. הכל במקצועיות בלתי מתפשרת, וברגישות אנושית גדולה.

 

 

קרדיטים צילום: אילנה דיין - יוסי צבקר. ירדנה ארזי - איה זך. אסנת פרי - עדי אורני. קרין נהון -עדי כהן צדק